Što se sve postiže elektroterapijom?
Elektroterapijom se postiže učinak smanjenja boli, pojačava se podražljivost i provodljivost živaca, (izrazito važno prilikom kroničnih degenerativnih oboljenja i postoperativne rehabilitacije), pojačava se cirkulacijski tok izmjene tvari i time poboljšava i ubrzava regeneracija.
Kakve vrste elektroterapije provodimo i kada?
- Galvanska struja i galvanizacija je postupak korištenje istosmjerne struje koja ne smije biti neugodna, a nerijetko se niti ne osjeća. Sistem usmjeravanja elektroda (katode i anode), djelujemo na ekscitacijske učinke pobuđivanja živca, ako nam je potrebno povećati živčanu provodljivost prilikom pareza npr. ili na inhibicijske učinke kada želimo smanjiti bolnost (nocireceptore) kao što je slučaj kod akutne lumboišijalgije.
- Dijadinamska struje kao niskofrekventne struje imaju za glavno obilježje smanjenje boli (elektroanalgezija) i pojačavanje hiperemije (poboljšava prokrvljenost) apliciranog područja. Vrlo često se upotrebljavaju kod luksacija i distorzija (istegnuća) zglobova, mijalgija, neuralgija, bolnih sindroma ramena, poremećaja cirkulacije.
- Interferentne struje definiraju se srednjefrekventnim strujama te zbog svoje primjenjivosti na dubljima tkivima vrlo je pogodna kod koksartroza (artroza kukova), stvaranje kalusa kod fraktura kostiju, degerenativnih oblika zglobova te idealna kod željeznih implantata, endoproteza kukova, koljena.
- TENS ili poznata kao transkutana elektro živčana stimulacija osnovno služi za “stišavanje” akutne ili kronične boli, može se koristiti bez većih ograničenja. Njeno djelovanje odnosi se na blokiranje prijenosa boli prema središnjem živčanom sustavu te izuzetno dobrodošlo kod akutnih stanja poput boli u leđima ili nozi zbog pritiska na živčane završetke u kralježnici.
- Mikrostruje (MENS) koristi se u novije doba, gdje se pokazalo učinkovitost kod brže izmjene tvari i regeneracije na staničnom nivou, pogotovo kod akutnih ozljeda, rupture mišića, ligamenata. Neosjetljive su korisniku, vrlo slično kao kod magnetoterapije.
Indikacije
- kronična bolna stanja
- usporeno stvaranje kalusa kod fraktura
- neuralgije i neuritisi
- izvanzglobni reumatizam (burzitisi, miozitisi, tendinitisi, epikondilitisi)
- bolna lumbalna stanja
- hematomi i edemi kod sportskih ozljeda,
- luksacije i distorzije zglobova
Kontraindikacije
- trudnoće
- maligniteti
- akutni tromboflebitis
- akutna stanja općenito
- febriliteti
- metalni predmeti, osim kod IF struja
- pacemaker